TOP-PHOS najnowsza generacja w odżywianiu roślin fosforem

Kilka dni temu firma Timac Agro przedstawiła najnowszą serię produktów, która zrewolucjonizuje świat w dziedzinie odżywiania roślin fosforem. Z tej okazji zebrało się kilkaset osób w centrum konferencyjnym Ossa koło Rawy Mazowieckiej zainteresowanych opatentowaną formułą Top-Phos. Konferencja odbyła się z udziałem specjalistów: dr DSC_0904 (1024x552)JoseMaria Garcia Mina, wicedyrektor ds. Badań i rozwoju Timac Agro w  grupie Roullier, profesor Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Dyrektor Laboratorium Badawczo-Rozwojowego Timac Agro w Pampelunie w Hiszpanii, Maciej Sroczyński i Paweł Kocel oraz Wojciech Prokop z firmy Timac Agro Polska, a także profesor Tadeusz Michalski również z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Temat bardzo dokładnie zaprezentował Josemaria Garcia Mina, wicedyrektor działu Badań i Rozwoju w firmie Timac Agro.DSC_0857 (1024x681) Opowiedział jak po latach doświadczeń udało się stworzyć skompleksowane superfosfaty. W trakcie badań przetestowano również stabilności kompleksów dla różnych metali i gleb o różnym pH. Tą samą metodą, którą badano stabilność określono istnienie zależności między częścią fosforową a metaliczną. Łączenie, które stworzono sprawiało, że fosfor w wiązaniu z mostkiem metalicznym faktycznie znacznie dłużej pozostawał w glebie w stanie stabilnym. Technologia opracowana przez dr Josemaria Garcia Mina jestDSC_0807 (681x1024) rozwiązaniem bardzo istotnego problemu nawozowego – uwsteczniania się wraz z innymi pierwiastkami fosforu podanego w nawożeniu do związków nierozpuszczalnych w wodzie.

Stosując tradycyjne formy tego pierwiastka można uzyskać maksymalną skuteczność na poziomie 30%. Z informacji podanych przez Pawła Kocela wynika, że skuteczność nawożenia fosforem Top-Phos podnosi się aż do 90%.

– Dzięki wprowadzeniu do naszych nawozów mineralnych jeszcze nowej formy fosforu, możemy oferować unikatowy na rynku produkt, nie boję się nawet słowa przełomowy, jeśli chodzi o nawożenie fosforem – mówił Maciej Sroczyński.DSC_0900 (971x1024)

Aktualnie wprowadzane nawozy na polski rynek to Eurofertil Top 35 NP i Eurofertil Top 51 NPK są produktami rekomendowanymi do nawożenia startowego, szczególnie warzyw, kukurydzy, ziemniaków oraz buraków cukrowych.

Na początku konferencji organizatorzy oznajmili – Chcemy przekroczyć nowy próg nawożenia fosforem. A podsumowując można powiedzieć – TOP – PHOS – Nowy wymiar Fosforu.

DSC_0851 (1024x661)

Otagowany , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.