Timac Agro organizuje drugą edycje „Panoramy pól”

27 maja 2014 roku rozpoczęły się warsztaty polowe „Panorama pól”, organizowane przez Timac Agro. Dotyczą nowoczesnych technologii odżywiania roślin, a realizowane są pod hasłem: startowe nawożenie ozimin. Pierwsze, z serii spotkań z rolnikami odbyło się w Starym Luboszu w Wielkopolsce. Zwiedzającym poletka zaprezentowano najnowsze rozwiązania do stosowania w uprawie zbóż, rzepaku, kukurydzy i buraka cukrowego.DSC_0947Zaprezentowane technologie nawożenia oparte były o dodatki biostymulujące.

W trakcie prelekcji przedstawiono zalety odpowiednio dobranej technologii nawożenia startowego ozimin. Według prelegentów ważne jest, by w nawożeniu startowym uwzględnić te produkty, które zawierają wysoce reaktywny wapń w formie mezocalcu.

Podczas spotkania Pan dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówił koncepcję stosowania mikronawozów w uprawie rzepaku ozimego. Przedstawił zalety siewu punktowego – równomierne rozmieszczenie nasion w rzędzie, wyrównane wschody roślin poprzez lepsze podsiąkanie wody glebowej, równomierny i optymalny rozwój roślin, czyli także i lepszą zimotrwałość. Zaprezentował także działanie mikronawozów, czyli takich preparatów służących odżywianiu gleby i roślin, które wprowadza się w bezpośrednie sąsiedztwo nasion.

Podczas oglądania poletek doświadczalnych uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z działaniem tego typu technologii. Zaprezentowano im poletka demonstracyjne, na których zarówno w uprawach ozimych, jak i jarych rzepaku zastosowano nawozy wysiewane standardowo, jak i mikrogranulaty. Różnice pomiędzy kontrolą, a poletkami DSC_0961nawożonymi mikronawozami były zauważalne gołym okiem. Zdolność wschodów przy zastosowaniu mikronawozów jest wyższa niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod wysiewu, co szczególnie było widoczne w przypadku rzepaku jarego.

Na szczególną uwagę zasługuje zaprezentowany przez organizatora spotkania mikronawóz do stosowania w uprawach rzepaku, który nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Do tej pory ultralokalizowane nawożenia możliwe było jedynie przy użyciu siewników punktowych fabrycznie wyposażonych w przystawkę lub wiązało się w doposażeniem ich w specjalne aplikatory do nawozów. Nowy na polskim rynku nawóz Pinkstart nie wymaga użycia specjalistycznego siewnika, a co za tym idzie jego DSC_0948zastosowanie daje takie same korzyści jak siew punktowy bez konieczności zakupu drogiego sprzętu. Produkt miesza się z nasionami rzepaku bezpośrednio przed siewem i tak przygotowaną mieszankę wsypuje do zbiornika nasiennego tradycyjnego siewnika.

Bez wątpienia „Panorama pól” odniosła sukces. Na tę imprezę przybyło wielu rolników i to nie tylko z Wielkopolski. To niewątpliwie zasługa niezwykle ciekawego programu spotkania, którą przygotował organizator – firma Timac Agro.

DSC_0965

Otagowany , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.